Zatiaľ žiadne komentáre

21 dní pôstu (8.-28.1.2018)

Toto je druhý rok, kedy hneď na začiatku pozývame do pôstu celý zbor.
Ak sa chceš o pôste dozvedieť viac môžeš si vypočuť niektorú z kázní o pôste z minulého roka:

Buduj svoju vieru prostrednictvom pôstu 

Naštartuj rok v Božej blízkosti (o pôste)

Naštartuj rok v Božej blízkosti (o pôste) 2

Pán Ježiš očakával od svojich učeníkov, že sa budú postiť. Na otázku učeníkov Jána Krstiteľa prečo sa Ježišovi učeníci nepostia odpovedal: Či môžu svadobníci smútiť, kým je s nimi ženích? Príde však čas, keď im vezmú ženícha a až potom sa budú postiť. Mt 9,15
Žijeme práve v období kedy nám bol ženích vzatý a sme v očakávaní jeho návratu. Práve to je čas, v ktorom sa jeho učeníci majú postiť aby sa k nemu priblížili.

Čo je to teda pôst a ako sa postiť?
“Pôst je dočasné zrieknutie sa niečoho, čo je samo o sebe dobré, ako napríklad jedlo, s cieľom zintenzívniť našu túžbu po niečom lepšom; a síce túžbu po Bohu a Jeho prítomnosti v našich životoch.”
Z tejto definície pôstu je zrejme, že pôst, aj keď primárne hovorí o zrieknutí sa jedla, nie je len nejedenie. Pôst nie je hladovka. Je to čas keď sa zriekneme svojich vlastných túžob, aby sme spoznali Božie túžby.
Vyzývam ťa preto, aby si sa v tomto pôste v prvom rade oddelil od vecí ktoré sýtia tvoju dušu a namiesto toho sýtil svojho ducha Božím pokrmom. Znamená to oddeliť sa od svojich koníčkov, pozerania televízie, surfovania po internete, facebooku a iných veci ktorými napĺňaš svoj voľný čas.

Vyber si jednu z foriem pôstu:
Úplný pôst – iba voda
Danielov pôst – podľa proroka Daniela, ktorý sa postil 21 dní a nejedol iba zeleninu a ovocie a pil vodu… Nejedz žiadne mäso, mliečne výrobky, žiadne sladkosti, žiadna káva, čaje ani sladké malinovky a žiaden chlieb a cestoviny. Pi vodu. Jedz všetky druhy zeleniny a ovocia, strukoviny (fazuľa, šošovica, sójové produkty), orechy a semená, korenie. Do jedálnička takisto môžeš zahrnúť hnedú ryžu a celé zrná obylia (ovos, pšenica) ale nie múku.
Čiastočný pôst – Čiastočný pôst trvá od 6.hod ráno do 3.hod poobede, alebo od východu do západu slnka. Ako čiastočný pôst tiež berieme vynechanie niektorého jedla počas dňa, alebo vynechanie sladkostí a mäsa.

V Biblii nájdeme 3, 7, 14, 21 alebo 40 dňový pôst. Každý si môže zvoliť spôsob akým bude postiť. Môžeš začať 1, 2 alebo 3-dňovým úplným pôstom. Ak zo zdravotných dôvodov nemôžeš vynechať jedlo úplne, tak si zvoľ Danielov pôst alebo čiastočný pôst s tým, že vynecháš aspoň jedno jedlo denne (napr. raňajky a obed).

Každodenné zamyslenia spolu s modlitebnými dôrazmi budú každý deň na našej stránke.
Ďalším dobrým zdrojom pre denné zamyslenia je http://jentezenfranklin.cz