Zatiaľ žiadne komentáre

Pôst 20(21) – deň jedenásty

Téma týždňa: Zastav sa

Získaj znova “oko tigra”

Zrak – v porovnaní s človekom vidí tiger cez deň rovnako, ale v noci je jeho zrak až šesťkrát lepší, a to vďaka širším zreniciam a väčšej šošovke. Pri zazretí koristi tiger spozornie, prikrčí sa a začne sa ticho plížiť. Ak korisť začuje pohyb alebo šuchotanie, okamžite je v strehu. Tiger vtedy zastaví a ľahne si tak, aby mohol v momente zaútočiť. Zaujme nehybnú pózu a čaká, kým si ho korisť prestane všímať. Vtedy dokáže vyvinúť rýchlosť až 50 km/h.

Aj my potrebujeme znovu zostriť všetky svoje duchovné zmysly, časom s naším Pánom a oddelení od jedla, vecí, zvykov máme znova šancu rozoznávať veci duchovné, poznať smer a bojovať tam, kde máme. Heb 5,14Tuhý pokrm je pre dokonalých, pre tých, čo majú návykom vycvičené zmysly na rozlišovanie dobrého a zlého.

Zastaviť sa. Čo to znamená ? Vedome zastaviť rutinu a obvyklé činnosti (pôst, zmena rozvrhu). Nastavuješ sa, aby si dosiahol cieľ. Prečo sa zastavovať? Lebo sa túžim meniť, rásť v jeho prítomnosti. Máme žiť život zameraný na Krista, nie prijímať život tak, ako ide. Rozhodujem sa zastaviť, lebo viem že je to pre mňa dobré. Možno nie vždy príjemné, ale zastavím, aby sa môj smer od Krista nevychýlil. Nech naše zmýšľanie a zmysly môžu zosilnieť. Rim 8,6 Lebo zmýšľanie tela vedie k smrti, zmýšľanie Ducha však vedie k životu a pokoju.

Poobzerať sa – uvidieť to, čo nám bráni. Ak pravidelne prehodnocujeme, sledujeme svoj život, správanie, vieru, vtedy máme špeciálnu milosť spozorovať to, čo nám zabraňuje ísť vpred. Sú veci, ktoré ti berú čas? Utni ich. Pozeráš niečo, čo ti škod? Vypni to. Má na teba niekto škodlivý vplyv, sťahuje ťa? Daj si čas od neho a zaujmi správny postoj. Čo hovoria moje ústa? Ako sa správam?

Vyznaj Bohu to, čo vidíš, oddeľ sa od zlého. Príjmi do svojho života Jeho odpustenie.

Bojovať – všetkými zbraňami (duchovnými zbraňami) vytrvalo. Naplniť svoju myseľ a srdce Slovom. Každá Ježišova odpoveď pri pokúšaní na púšti bola zo Slova, ak chceme vyhrať, musíme si vziať aj prilbu spásy a meč ducha, ktorým je Božie slovo. (Ef:6/17)

Práve vtedy sa môžeme oslobodiť od klamstiev diabla, dostávame sa na cestu slobody a objavíme život, ktorý má pre nás náš Boh pripravený. Iz 41/14:

14 Neboj sa, červík Jákob, chrobáčik Izrael! Ja ti pomáham,“ znie výrok Hospodina, „tvoj vykupiteľ je Svätý Izraela.“ 15 Hľa, urobím z teba mlátiaci smyk, nový a s mnohými ostrými zubmi, rozdrvíš a rozmlátiš vrchy a pahorky premeníš na plevy.

NEZABUDNI: Buďme s Ním každý jeden deň. Nájdime si čas, keď sa nebudeme rozptylovať a neobávajme sa, že Boh bude na stopkách kontrolovať, koľko času mu dáme. Nie, nebude. Jednoducho chce nás. Súkromie, úprimnosť a vytrvalosť sú pre náš modlitebný čas dôležité prvky ako budovať intímny vzťah s ním.

Jaro